• tamadon2.jpg
  • tamadon3.jpg
  • tamadon4.jpg

ثبت شرکت تمدن | ثبت شرکت در کرج | ثبت شرکت کرج

کد اقتصادی چیست و زمان پلمپ دفاتر کی است؟

کد اقتصادی چیست و زمان پلمپ دفاتر کی است؟

تمام روال ثبت یک شرکت به انتخاب نام برای شرکت، یافتن شرکا و در نهایت ارائه مدارک به نهاد مربوطه برای ثبت شرکت محدود نمی شود بلکه به محض ثبت شرکت شما به عنوان مدیر یا یکی از اعضای هیئت مدیره لاجرم باید کارهایی کنید.

 


به عنوان مثال مدارکی تهیه کنید ویا اینکه اقداماتی نسبت به شرکت انجام دهید که از جمله آن ها می توان به دریافت کد اقتصادی و پلمپ کردن دفاتر اشاره کرد. در زیر به توضیح مختصر و نکاتی در این باره خواهیم پرداخت.

 
اطلاعاتی در مورد کد اقتصادی
 
کد اقتصادی در واقع یک کد مادر و لازم است که باید برای برخی امور مهم تجاری نظیر گرفتن کارت بازرگانی، شرکت در مناقصات و مزایده ها، از طرفی برای اخذ قرار داد با شرکت های دولتی، و صادر کردن فاکتور و حتی باز کردن حساب در بانک برای شرکت در اختیار داشت.
 
کسانی که اقدام به ثبت شرکت می کنند خواه حقوقی یا حقیقی ملزم هستند که این کد را دریفات کنند. در واقع این کد برای کارهای تجاری شرکت الزامی می باشد
 
در مورد پلمپ دفاتر هم گفتنی است که رئسای شرکت ملزم هستند که در هر سال باید با توجه به ماده ۶ قانون تجارت، ( برای شرکت های تجاری و بازرگانی ) دفتر خود را پلمپ کنند. البته ۴ دفتر مجزا وجود دارد که به ترتیب دفتر کل، دفتر روزنامه، دفتر کپیه، و دفتر دارایی نام آن هاست که در این میان دو دفتر روزنامه و دفتر کل نیاز به پلمپ دارند .
 
دفتر هر سال باید تا پایان اسفند سال قبل پلمپ شود. برای نمونه دفتر سال ۱۳۹۲ باید تا اسفند ۹۱ پلمپ شود. نکته مهم دیگر هم این است که به علت شدت کار در سه ماه آخر هر سال، هزینه ها و مدت زمان پلمپ افزایش می یابد بنابر این بهتر است تا انتهای آذر هر سال دفتر سال را پلمپ نمایید .